Program wizyty

Czwarta krótkoterminowa wymiana grup uczniów z Finlandii, Estonii i Polski odbyła się w dniach 22-26 stycznia 2018 w Polsce. W mobilności wzięło udział łącznie 14 uczniów i 8 nauczycieli. Podczas ostatniej wymiany uczniowie doskonalili umiejętności programowania z wykorzystaniem narzędzi jak aplikacje Appinventor i CoddyFree, roboty MBots i narzędzia Makey Makey, Nauczyciele uczestniczący w zajęciach przy tej okazji zdobywali doświadczenia w zakresie nauczania podstaw programowania z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi. W programie wizyty uwzględniono też wizyty w miejscach związanych z nowymi technologiami oraz poznanie kultury kraju. Wszyscy uczniowie zakwaterowani byli w domach hiszpańskich uczniów zaangażowanych w realizację projektu.

Oficjalne spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek 22 stycznia w bibliotece hiszpańskiej szkoły Hermanos D’Elhuyar Instituto Secundario, gdzie powitani zostali gorąco przez dyrektora placówki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wówczas o historii powstania szkoły oraz poznali zalety regionu La Roja, na terenie którego znajduje się partnerskie miasto Logroño. Tego samego dnia zwiedzili budynek szkoły, poznali zasady funkcjonowania placówki i szkolnictwa hiszpańskiego. Pierwszego dnia wszyscy goście zaprezentowali swoje zespoły, używając przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne i filmy. Po południu odbyły się pierwsze zajęcia z programowania w aplikacji AppInventor. Uczniowie przygotowali programy na aplikacje mobilne – prosty program graficzny oraz translator.

Drugiego dnia wizyty w Hiszpanii uczestnicy spotkali się z dyrektorem Departamentu Edukacji regionu La Roja, po czym zwiedzili centrum Logroño i poznali kilka miejsc tego miasta, mi.in. Urząd Miasta, gdzie spotkali się z jego przedstawicielem. Po lunchu odbyły się kolejne zajęcia z programowania, tym razem z użyciem robotów MBots. Uczniowie programowali wówczas sterowanie robotem.

W środę 25 stycznia wszystkie aktywności miały miejsce w innym hiszpańskim mieście Bilbao. Uczestnicy zwiedzili Stare Miasto i słynne Muzeum Guggenheim. Na koniec dnia uczniowie i nauczyciele poznali zastosowania nowoczesnych technologii w praktyce odwiedzając ciekawy architektonicznie budynek Centrum BTEK w Zamudio. Ideą powstania tego centrum było przybliżenie młodym ludziom technologii, promowanie kultury naukowej i technologicznej. W centrum tym odbyły się również warsztaty, podczas których uczniowie programowali roboty.

Kolejnego dnia poznali uroki mniejszych hiszpańskich miejscowości. W miejscowości San Millan zwiedzili Klasztor Yuso i Suso, który uznany jest za miejsce narodzin języka hiszpańskiego. W budynku urzędu gminy uczniowie wzięli udział w multimedialnym teście na temat projektu i Hiszpanii, do którego wykorzystana została aplikacja Plickers. Uczniowie i nauczyciele odpowiadali na pytania używając kart z kodami. Ostatnim punktem wizyty w były odwiedziny firmy JMP Ingenieros Company zajmującej się wytwarzaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla firm przyszłości (http://www.jmpingenieros.es/00/index.php/en/).

W piątek rano w szkolnej bibliotece uczniowie rozwiązywali proste zadania z podstaw programowania i algorytmiki w aplikacji CoddyFree na szkolnych tabletach. Po zajęciach zwiedzili lokalną winnicę a wieczorem wszyscy uczniowie wraz z rodzinami hiszpańskimi, u których byli zakwaterowani uczestniczyli w pożegnalnej kolacji.

Pobyt nauczycieli i uczniów w Hiszpanii przyczynił się do zdobycia przez nich wiedzy z zakresu programowania i wykorzystania technologii informatycznych w życiu codziennym. Mogli oni obserwować hiszpańskie zwyczaje i kulturę. Podczas całego pobytu uczestnicy komunikowali się w języku angielskim, dzięki czemu udoskonalili umiejętności językowe.

Powitanie w szkole

Prezentacje szkół partnerskich

Warsztaty z programowania w AppInventor

Warsztaty z robotami MBot

Warsztaty z programowania z Makey Makey

Nauka logicznego myślenia z Coddy Free

Nowe technologie w centrum BTEK w Zamudio

Nowe technologie w JMP Ingenieros Company

Zwiedzanie Logrono

Zwiedzanie Bilbao

Wizyta w lokalnej winnicy

Zwiedzanie klasztoru Yuso i Suso w San Millan

Spotkanie pożegnalne rodziców i uczniów

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

STRONA INTERNETOWA SFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU ERASMUS+