Porgram spotkania

Pierwsze ponadnarodowe spotkanie projektowe przedstawicieli szkół partnerskich odbyło się w Polsce w dniach 13-15 października 2016 r. Gimnazjum nr 3 jako koordynator projektu gościło dyrektorów i nauczycieli ze szkół partnerskich:

a) z Finlandii

 • pan Pasi Isokangas – dyrektor szkoły w Finlandii, nauczyciel 4 klasy,
 • pan Miika Huhtinen – koordynator projektu w Finlandii, nauczyciel 5 klasy

b) z Estonii

 • pan Tiit Aedmäe – dyrektor szkoły w Estonii,
 • pani Kairi Mustjatse - koordynator projektu w Estonii, nauczyciel matematyki i fizyki,
 • pani Järvi Kimst - nauczycielka języka estońskiego i wos-u

c) z Hiszpanii

 • pani Silvana Laguna – wicedyrektor szkoły w Hiszpanii,
 • pan Alberto Yanguas – koordynator projektu, nauczyciel techniki i informatyki,
 • pani Maria Visitación Remirez- nauczyciel historii i wosu

Pierwsza wizyta partnerów w Polsce była doskonałą okazją do zwiedzenia stolicy Polski. Goście pierwszego dnia podczas wycieczki po Warszawie poznali historię Polski oraz odwiedzili najważniejsze miejsca Warszawy. Tego samego dnia podczas wieczornego spaceru po Sieradzu goście zobaczyli najpiękniejsze sieradzkie zakątki. 

14 października w Gimnazjum nr 3 odbyła się oficjalna konferencja z udziałem zaproszonych gości, dyrekcji i nauczycieli Gimnazjum nr 3 zaangażowanych w realizację projektu, młodzieży zakwalifikowanej do grupy projektowej oraz przedstawicieli sieradzkich mediów.   Konferencja miała na celu zaprezentowanie zgromadzonym wszystkich szkół uczestniczących w projekcie. Przedstawiciele każdej ze szkół przedstawili prezentacje multimedialne o zakresie działalności szkół, ich osiągnięciach oraz wykorzystaniu technologii informacyjno – komunikacyjnych. Wymieniliśmy się również wiedzą na temat systemów edukacyjnych obowiązujących obecnie w Finlandii, Estonii, Hiszpanii i Polsce. Koordynatorzy projektu z każdej szkoły przedstawili zgromadzonym więcej informacji o zakresie nauczania programowania w ich szkołach i aktualnym rynku pracy oraz zapotrzebowaniu na specjalistów ICT w ich krajach. Salę gdzie odbywała się konferencja ozdabiały ręcznie malowane plakaty – symbole państw uczestników projektu, mapa Europy z zaznaczonymi państwami partnerskimi i nazwami miejscowości i szkół oraz flagi państw Unii Europejskiej. Gości witała też tablica z napisami „dzień dobry” w języku fińskim, estońskim, hiszpańskim i polskim wystawiona przy wejściu do szkoły.  Podczas konferencji goście mogli częstować się polskimi tradycyjnymi ciastami i podjąć trudy wymowy ich nazw dzięki przygotowanym wizytówkom z nazwami ciast (drożdżowiec, sernik, piernik, szarlotka, pączek, makowiec). 

Po konferencji goście zwiedzili budynek Gimnazjum nr 3 a następnie uczestniczyli również w oficjalnej uroczystości Dnia Edukacji Narodowej połączonej z Otrzęsinami klas I. Dzięki temu poznali oni wieloletnią tradycję Gimnazjum nr 3.

Pierwsze robocze spotkanie koordynatorów projektu służyło omówieniu podstawowych kwestii związanych z działaniami projektowymi m.in:

 • zakres odpowiedzialności każdego partnera za działania projektowe
 • rodzaj działań projektowych i terminy realizacji
 • rodzaj dokumentacji potwierdzającej działania projektowe. 

W trakcie spotkania koordynatorzy omówili i podpisali umowę. 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

STRONA INTERNETOWA SFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU ERASMUS+